Sitting Hon'ble Judges

 

Hon'ble  Mr. Justice Shantanagoudar Mohan Mallikarjunagouda

Hon'ble Mr. Justice Shantanagoudar Mohan Mallikarjunagouda  (DoB) 05.05.1958
Term of Office: (DoA) 17.02.2017

PROFILE

Born on 5th May, 1958.

Enrolled as an Advocate on 05.09.1980.

Practiced for one year at Dharwad in the Chambers of Sri I.G. Hiregoudar, Advocate before shifting practice of Bengaluru. Joined the Chambers of Sri Shivaraj V. Patil, Advocate (as he then was), who later adorned the Supreme Court of India. Started independent practice in the year 1984. Practiced mainly in Civil, Criminal and Constitutional matters.

Served as Vice-Chairman of Karnataka State Bar Council from 1991 to 1993 and as Chairman of Karnataka State Bar Council during 1995 and 1996. Served as State Public Prosecutor of Karnataka State from 1999 to 2002.

Appointed as Additional Judge of the Karnataka High Court on 12.05.2003 and as Permanent Judge on 24.09.2004. Was the President of Bangalore Mediation Centre and Karnataka Judicial Academy.

On transfer, sworn-in as Judge, High Court of Kerala. Assumed charge as Acting Chief Justice on 01.08.2016. Sworn in as the Chief Justice of the High Court of Kerala on 22.09.2016.

Elevated as Judge of the Supreme Court of India on 17th February, 2017.